Tantárgyi program részletes adatlapja

Informatikai audit

« Vissza

Általános Információk
Tantárgy megnevezése (magyarul)Informatikai audit
Tantárgy megnevezése (angolul)IT Audit
Előadás1
Gyakorlat1
Kredit4
Meghirdetés gyakoriságatavaszi szemeszterben
Oktatás nyelvemagyar
Előtanulmányi kötelezettségeknincs
Tantárgy típusakötelező tárgy
Tantárgyfelelős tanszékInformációrendszerek Tanszék
Tantárgyfelelős oktatóKő Andrea
Tantárgyat oktatókKő Andrea
SzakInformatikai Menedzser (INFOMAN)
Szakirány
KarGazdálkodástudományi Kar
Tagozatesti
Képzés szintjeszakirányú továbbképzés
ÉvfolyamI.
Tartalom
Tantárgy szakmai tartalmaA tárgy elsődleges célja, hogy bevezetést nyújtson az informatikai rendszerek auditálásának módszertanába, gyakorlatába. Áttekintjük az ISACA (Information Systems Audit and Control Association) irányelveit az informatikai rendszerek auditálására vonatkozóan. Foglalkozunk az általános és az alkalmazás szintű ellenőrzési mechanizmusokkal. A szervezetek vezetésének felelőssége és feladata a működési tevékenységek irányítása és ellenőrzése, továbbá a szervezeti politikák és járulékos eljárások felállítása, ismertetése az alkalmazottakkal, valamint a megvalósulás nyomon követése. Ki kell alakítani az „ellenőrzések szükségességének” tudatát, amely az ellenőrzési rendszer alapját alkotja. Ebben a folyamatban fontos szerepe van az informatikai menedzsereknek. A szervezeti működési szabályzattal együtt tudatosítani kell azokat az etikai és viselkedési elveket, normákat (etikai kódex), amik elősegítik a fegyelmezett ellenőrzési környezet eredményes működését. Ennek az etikai kódexnek ki kell terjedni az automatizált számítógépes rendszerekre. Az alkalmazás szintű ellenőrzési mechanizmusok segítségével megelőzhetők, felfedezhetők, kijavíthatók a számítógépes rendszerek adatfeldolgozási folyamatában felmerülő hibák, szabálytalanságok.
Kompetenciák leírása
IrodalomjegyzékMolnár Bálint, Kő Andrea: Információrendszerek auditálása; az informatika és az információrendszerek ellenőrzési és irányítási módszerei, Corvinno Kiadó, Budapest, ISBN 978-963-06-7254-2, 2009 (megrendelhető: www.corvinno.com)
valamint az előadások anyagai

Ajánlott irodalom
Az ISACA kiadványai (www.isaca.hu)
ISACA: CISA Review Manual, 2012, ISACA, Inc, Illionois, USA 2012
dr. Borda József: Irányítás és informatika, Saldo, Budapest, 2001
Cobit (http://www.isaca.hu)
Követelmények
Évközi tanulmányi követelmények
Vizsgakövetelményvizsga
Értékelés módszereA kurzus során megszerezhető pontok 60%-a a gyakorlatokon, míg további 40% elméleti ZH megírásával szerezhető meg. A tárgy értékelése félévközi és vizsgaidőszakbeli számonkérés kombinációjaként történik meg.

A jegy elérésének ponthatárai

48-60% elégséges
61-73% közepes
74-86% jó
87%- jeles
A hallgató egyéni munkával megoldandó feladataiA hallgatók féléves teljesítményükre vizsgajegyet kapnak.
A foglalkozásokon való részvétel követelményeiAz órán való részvétel és folyamatos munka a tárgy teljesítésének feltétele. A gyakorlati egyéni órai feladatok más módon nem teljesíthetők, aki ezeken a gyakorlatokon nem tud részt venni, az ezért járó pontszámot elveszíti. Igazolt hiányzás (pl. betegség) esetén egyéni feladat beadására lesz lehetőség, amivel az egyéni órai feladatok pontszáma megszerezhető.
Félévközi ellenőrzések
Tematika
1. hétIT audit áttekintés
2. hétIT Governance (az informatika irányításának alapelvei) és az audit szabványok
3. hétAz auditor feladatai az informatikai vagyon védelme területén
4. hétAz auditor feladatai az informatikai szolgáltatások menedzsmentjében, az üzletmenet folytonosságának biztosításában, a katasztrófa elhárítás tervezésében
5. hétAz auditor feladatai a rendszerfejlesztés, beszerzés területén
6. hét
7. hét
8. hét
9. hét
10. hét
11. hét
12. hét
13. hét
14. hét

« Vissza