Tantárgyi program részletes adatlapja

Tudásmenedzsment

« Vissza

Általános Információk
Tantárgy megnevezése (magyarul)Tudásmenedzsment
Tantárgy megnevezése (angolul)Knowledge Management
Előadás1
Gyakorlat2
Kredit3
Meghirdetés gyakoriságaőszi szemeszterben
Oktatás nyelvemagyar
Előtanulmányi kötelezettségekvállalatgazdaságtan, Információmenedzsment, Vezetés-szervezés
Tantárgy típusaköt. szakiránytárgy
Tantárgyfelelős tanszékInformációrendszerek Tanszék
Tantárgyfelelős oktatóKő Andrea
Tantárgyat oktatókKő Andrea, Szabó Ildikó
SzakGazdaságinformatika
SzakirányÜzleti informatika
KarGazdálkodástudományi Kar
Tagozatnappali
Képzés szintjealapképzés
ÉvfolyamIV.
Tartalom
Tantárgy szakmai tartalmaA tárgy a tudásmenedzsment témakörével, az információrendszereknek a tudásmenedzsmentben játszott szerepével ismerteti meg a hallgatókat. A kurzus során áttekintjük a tudásmenedzsment kapcsán kialakult módszertani megoldásokat, eszközöket, és azokat a főbb alkalmazásokat, amelyek forradalmasították a szervezeti tudással való gazdálkodást.
A tárgy a tudás gazdasági szerepének bemutatásával, a tudás értékláncának elemzésével, a nem formalizált ismeretek explicitté (formalizálttá és ezáltal megoszthatóvá, gazdaságilag kiaknázhatóvá) alakításának, transzformációjának támogatásával kíván foglalkozni. A tárgy alapproblémája a tudásteremtés értékláncának támogatása, a formalizálatlan tudás átalakításának elősegítése, az ebben használható módszertani és eszközbázis bemutatása. A tárgy keretében foglalkozunk a tudásmenedzsment rendszerekkel, tudásmenedzsment szempontból mutatjuk be az adattárház, adatbányászat eszközöket, a tudásalapú rendszerek különféle fajtáit, a workflow és groupware rendszereket.
Kompetenciák leírásaA hallgatók a tárgy elvégzésével képesek lesznek a tudásmenedzsment terület fogalomrendszerének átlátására, alkalmazására, tudásmenedzsment projektekben való részvételre, a tudásmenedzsment rendszerek tervezésére, működtetésére.
IrodalomjegyzékKötelező irodalom:

Davenport, T. H. – Prusak, L. (2001): Tudásmenedzsment, Kossuth Kiadó, Budapest. Fordította: Andó Éva, és az előadások anyagai

Ajánlott irodalom:

Ashok Jashapara: Knowledge Management: An Integrated Approach (second edition); Prentice Hall, Pearson Education Limited, 2011, (ISBN 978-0-273-72685-2)
Tudásból várat...Tudásmenedzsment elméleti és módszertani megközelítésben; a Magyar Tudományos Akadémia Vezetés-és Szervezéstudományi Bizottság Tudásmenedzsment Albizottságának II. számú gyűjteményes kötete, 2009 – 2011 szerkesztette: Noszkay Erzsébet, N&B Kiadó, Budapest, ISBN: 978-963-08-1265-8
The Capital of Intelligence - the Intelligence of Capital, ed.: Noszkay Erzsébet, ISBN: 9789638778826, Foundation for Information Society, Budapest, 2009
Kő Andrea, Molnár Bálint, Vas Réka: Az információs társadalom tudástranszfer innovatív módjai, MTA ITA, Az Informatikai és Hírközlési Minisztérium támogatásával készített kutatási jelentés 2003
Követelmények
Évközi tanulmányi követelményekA gyakorlatokon kiadott feladatok megoldása. A gyakorlatokon való részvétel és folyamatos munka a tárgy teljesítésének feltétele. Hiányozni a szemináriumok 25%-ról lehet.
Vizsgakövetelménygyakorlati jegy
Értékelés módszere A tudásmenedzsment tárgy gyakorlati jeggyel zárul. A kurzus során megszerezhető pontok 50%- a gyakorlati feladatok megoldásával, míg további 40% az elméleti ZH megírásával és 10% az előadásokon 2 évközi számonkérés teljesítésével szerezhető meg. Az évközi számonkérések időpontja előre nem lesz megadva, mindegyiken max. 5%-5%-t lehet elérni. A gyakorlatokon való részvétel és folyamatos munka a tárgy teljesítésének feltétele. Hiányozni a szemináriumok 25%-ról lehet. A szemináriumi feladatok más módon nem teljesíthetőek (TVSZ 21§ / 5 pont). Hiányozni a szemináriumok 25%-ról lehet. Ez jelen kurzus esetében 3 hiányzást jelent. Nagyobb mértékű hiányzás esetében a hallgató elégtelen osztályzatot szerez, melyet javító vizsgával módosíthat. A tanszék biztosítja, hogy a közepes szint a javítóvizsgán elérhető legyen, azaz az elérhető legjobb eredmény a közepes (70% értékben).

Értékelés (%-ban)

Elégtelen: 0 - 47
Elégséges: 48 - 60
Közepes: 61 - 73
Jó: 74 - 86
Jeles: 87 – 100
A hallgató egyéni munkával megoldandó feladataiA félév során egyéni és csoportosan megoldandó feladatok is lesznek, a tárgy CooSpace színterén részletezettek szerint.
A foglalkozásokon való részvétel követelményeiA gyakorlatokon való részvétel és folyamatos munka a tárgy teljesítésének feltétele.
Hiányozni a szemináriumok 25%-ról lehet. A szemináriumi feladatok más módon nem teljesíthetőek (TVSZ 21§ / 5 pont). Ez jelen kurzus esetében 1 hiányzást jelent.
Nagyobb mértékű hiányzás esetében a hallgató elégtelen osztályzatot szerez, melyet javító vizsgával módosíthat. A javító vizsgán a tanszék biztosítja, hogy a közepes szint a javító vizsgán elérhető legyen, azaz az elérhető legjobb eredmény a közepes (70% értékben).
Félévközi ellenőrzésekA félév során a gyakorlatokon csoportos és egyéni feladatmegoldás is történik, mely során az elérhető pontszám 50%-a szerezhető meg. A csoportos feladatmegoldásra csoportos pontszám kerül meghatározásra.
Tematika
1. hét1. Előadás: Tudásmenedzsment áttekintés
2. hétGyakorlat
3. hét2. Előadás: Tudásszerzés és -fejlesztés
4. hétGyakorlat
5. hét3. Előadás: Tudáskodifikáció és technológiái
6. hétGyakorlat
7. hét4. október 23. ünnepnap
8. hétGyakorlat
9. hét5. Előadás: Tudásátadás, tudástranszfer, a tudás értékelése
10. hétGyakorlat
11. hétElőadás: Tudásmenedzsment projektek, a tudásmenedzsment kihívásai
12. hétGyakorlat
13. hétElőadás: Beszámoló
14. hétGyakorlat

« Vissza