Tantárgyi program részletes adatlapja

Üzleti intelligencia

« Vissza

Általános Információk
Tantárgy megnevezése (magyarul)Üzleti intelligencia
Tantárgy megnevezése (angolul)Business intelligence
Előadás2
Gyakorlat1
Kredit3
Meghirdetés gyakoriságaőszi szemeszterben
Oktatás nyelvemagyar
Előtanulmányi kötelezettségeknincs
Tantárgy típusaköt. szakiránytárgy
Tantárgyfelelős tanszékInformációrendszerek Tanszék
Tantárgyfelelős oktatóKő Andrea
Tantárgyat oktatókKő Andrea
SzakGazdaságinformatika
SzakirányÜzleti informatika
KarGazdálkodástudományi Kar
Tagozatnappali
Képzés szintjemesterképzés
ÉvfolyamII.
Tartalom
Tantárgy szakmai tartalmaA tantárgy célja, hogy áttekintést nyújtson az üzleti intelligencia területhez kapcsolódó legfontosabb fogalmakról, megközelítésekről, az elméleti alapokról és kihívásokról, a gyakorlati alkalmazhatóság szempontjainak előtérbe helyezésével. Az üzleti intelligencia magában foglalja mindazon fogalmakat és módszereket, amelyek célja, hogy feljavítsák a tényalapú rendszerek fölött működő üzleti döntéshozatalt. Ennek megfelelően a tárgy keretében kitérünk a döntéstámogató rendszerek sajátosságaira, az adattárházakkal és az adatpiacokkal kapcsolatos tudnivalókra, az adatminőséghez kötődő kérdésekre. Részletezzük az üzleti és web analitika terület kihívásait, a szövegbányászat sajátosságait, az adattárházakra épülő üzleti intelligencia megoldások jellemzőit, alkalmazásuk korlátait, feltételeit. Foglalkozunk az üzleti teljesítmény-menedzsment területtel, és az üzleti intelligencia megoldások következő generációjának tulajdonságaival. Az oktatás gyakorlat központú, az előadásokon tárgyalt területekhez illeszkedő legújabb gyakorlati alkalmazások használatára, bemutatására nagy hangsúlyt fektetünk.
Kompetenciák leírásaA hallgatók a tárgy elvégzése után képesek lesznek az üzleti intelligencia megoldások kialakításához szükséges tervezési, felhasználási és implementációs feladatok végrehajtására.
Irodalomjegyzék1. Kő Andrea: Üzleti intelligencia; in: Döntéstámogató rendszerek 4. fejezet, szerk.: Sántáné-Tóth Edit, Panem Kiadó, 2007 október
2. Kő Andrea: Üzleti intelligencia, in. Üzleti informatika, ISBN 978 963 9698 19 2, 113-127 old., Bologna Tankönyvsorozat, Aula Kiadó, 2007
3.Fajszi Bulcsú – Cser László - Fehér Tamás: Üzleti haszon az adatok mélyén, Alinea Kiadó, 2010

Ajánlott irodalom:

1. Turban, E., Sharda, R., Delen, D.: Decision Support and Business Intelligence Systems, 9/E, 2011 (ISBN-10: 013610729X)
2. Turban, E., Aronson, King, D., J. E., Sharda, R.: Business Intelligence, Prentice Hall, 2008 (ISBN-10: 013234761X, ISBN-13: 9780132347617)
3. Inmon, W. H., “Building the Data Warehouse” New York: Wiley, Third ed. 2002.
Kimball, R.: “Rating Your Dimensional Data Warehouse” , www.intelligententerprise.com – 2000
4. Fajszi Bulcsú – Cser László: Üzleti tudás az adatok mélyén, BMGE, 2004, ISBN 963-421-558-0)
Követelmények
Évközi tanulmányi követelményekA kurzust vizsga zárja.  A kurzus során megszerezhető pontok 60%-a a gyakorlatokon, míg további 40% elméleti ZH megírásával szerezhető meg. Az előadásokon lehetőség van 10%-ban plusz pont szerzésére előzetesen egyeztetett téma feldolgozásával és prezentálásával. A tárgy értékelése félévközi és vizsgaidőszakbeli számonkérés kombinációjaként történik meg. A kurzust záró elméleti beszámolón/vizsgán 50% elérése szükséges az elégtelentől különböző jegy megszerzéséhez. (Aki az utolsó heti beszámolón nem érte el 20 pontot az nem kap megajánlott jegyet).A többiek az utolsó heti beszámoló és a gyakorlati pontszámok alapján megajánlott jegyet kapnak.

Értékelés

elméleti beszámoló: 40
gyakorlat feladatai: 60.

A megajánlott jegy a Neptunban elfogadható, ekkor vizsgára jelentkezni nem kell. Aki nem fogadja el a megajánlott jegyet annak vizsgáznia kell. A megajánlott jegy elfogadásáról, vagy visszautasításáról egy héten belül dönteni kell.
A gyakorlatokon való részvétel és folyamatos munka a tárgy teljesítésének feltétele.
Hiányozni a szemináriumok 25%-ról lehet. A szemináriumi feladatok más módon nem teljesíthetőek (TVSZ 21§ / 5 pont). Ez jelen kurzus esetében 2 hiányzást jelent.
Nagyobb mértékű hiányzás esetében a hallgató elégtelen osztályzatot szerez, melyet javító vizsgával módosíthat. A javító vizsgán a tanszék biztosítja, hogy a közepes szint a javító vizsgán elérhető legyen, azaz az elérhető legjobb eredmény a közepes (70% értékben).
Az ilyen módon letett javító vizsga esetében az esetleges gyakorlati pontszámok nem adódnak már hozzá, az érdemjegy megszerzése a vizsgaeredmény alapján történik.
A félév során a gyakorlatokon egyéni és csoportos feladatmegoldás is történik, mely során az elérhető pontszám 60%-a szerezhető meg. A csoportos feladatmegoldásra csoportos pontszám kerül meghatározásra.
Értékelés (%-ban)

Elégtelen:    0 - 47
Elégséges:    48 - 60
Közepes:    61 - 73
Jó:                74 - 86
Jeles:        87 - 100
Vizsgakövetelményvizsga
Értékelés módszereAz üzleti intelligencia tárgy vizsgajeggyel zárul.
A hallgató egyéni munkával megoldandó feladataiA félév során egyénileg és csoportosan megoldandó feladatok is lesznek.
A foglalkozásokon való részvétel követelményeiA gyakorlatokon való részvétel és folyamatos munka a tárgy teljesítésének feltétele.
Hiányozni a szemináriumok 25%-ról lehet. A szemináriumi feladatok más módon nem teljesíthetőek (TVSZ 21§ / 5 pont). Ez jelen kurzus esetében 1 hiányzást jelent.
Nagyobb mértékű hiányzás esetében a hallgató elégtelen osztályzatot szerez, melyet javító vizsgával módosíthat. A javító vizsgán a tanszék biztosítja, hogy a közepes szint a javító vizsgán elérhető legyen, azaz az elérhető legjobb eredmény a közepes (70% értékben).
Az ilyen módon letett javító vizsga esetében az esetleges gyakorlati pontszámok nem adódnak már hozzá, az érdemjegy megszerzése a vizsgaeredmény alapján történik.
Félévközi ellenőrzésekA félév során a gyakorlatokon egyéni és csoportos feladatmegoldás is történik, mely során az elérhető pontszám 60%-a szerezhető meg.
A csoportos feladatmegoldásra csoportos pontszám kerül meghatározásra.
Tematika
1. hétBevezetés: az üzleti intelligencia alapfogalmai, háttere
2. hétAdatgyűjtés problémái, adatminőség
3. hétAdattárházak és adatpiacok jellegzetességei
4. hétAdattárházakra épülő üzleti intelligencia megoldások sajátosságai, alkalmazásuk korlátai, feltételei
5. hétÜzleti analitika/ OLAP
6. hétÜzleti elemzések, riportoló megoldások
7. hétDöntéstámogató rendszerek, adatvizualizáció
8. hétAdat és webbányászat
9. hétJMP tréning
10. hétSzövegbányászat
11. hétStratégiai teljesítménymenedzsment megoldások (Business Performance Management)
12. hétÁttekintés a BI szoftverek területéről/ Üzleti intelligencia alkalmazások
13. hétÜzleti intelligencia trendek
14. hétBeszámoló

« Vissza