Tájékoztató

Tájékoztató a Közszolgálati informatika szakirányról

« Vissza

A 2007. márc. 23-i tájékoztató fóliasora:

Mi a cél?

A szakirány célja a hallgatók korábban megtanult informatikai és menedzsment ismereteire építve olyan kiegészítő képességeket adni, amelyekkel a közszolgálati szféra szervezeteinek információs erőforrásait hatékonyan lesznek képesek kezelni. A közszolgálat informatikai szempontból kiemelt terület, hiszen számtalan olyan szolgáltatást nyújt, mely mára már megvalósíthatatlan lenne a korszerű informatikai eszköztára nélkül. Az informatikai szolgáltatások fejlesztését a közszféra igényli, általában a finanszírozás feltételeit is megtalálja, így az informatikai beruházások jelentős része Magyarországon a közszférában történik. Az EU-s fejlesztési célok és elvárások, az államháztartási reform elodázhatatlansága miatt a közszolgálatban az informatika alkalmazásának mértéke a következő években jelentősen növekedni fog. Emiatt a területtel foglalkozó tanácsadói és menedzseri feladatokra alkalmas szakemberek iránti igény is növekedni fog.

A szakirány biztos informatikai alapokat feltételezve, azokat a speciális informatikai menedzsment ismereteket foglalja össze, gyakoroltatja, amelyek bármely szektorban/szervezetben az informatikai vezetés illetve a vezetés és az informatika közötti hatékony kapcsolat megteremtését vagy fenntartását szolgálják, kiegészítve ezt olyan speciális, a közszolgáltatási szektorra jellemző ismeretanyagokkal, ami a végzett hallgatókat képessé teszi a szektorral kapcsolatos tanácsadási/fejlesztési feladatok ellátására (szállítói oldal), vagy a közszolgálat oldalán a szolgáltatási igények meghatározása, a szolgáltatások menedzselése terén ad nélkülözhetetlen alapokat.

Mit tanítunk?

7.szemeszter

8.szemeszter

Tárgy (sáv) Oktató

Tárgy (sáv) Oktató

Nagy közigazgatási informatikai rendszerek menedzsmentje (2) Futó Iván

Személyazonosság menedzsment (2) Kő Andrea

Informatikai jog (2) Tátrai Tünde

Belső ellenőrzés (2) Fehér Péter

Megjegyzés: a Folyamatmenedzsment tárgyat felvehetik választhatóként a másik szakirányról

a Nagy közigazgatási informatikai rendszerek valamint az Informatikai jog tárgyak választhatóként is felvehetők

A 9. és 10. szemeszterben a szakirányos hallgatók Szakszeminárium keretében ismernek meg, illetve dolgoznak fel egy-egy őket érdeklő területet. A szakszemináriumi munkát a tanszék szakterületi oktatói koordinálják, gyakorlati tapasztalatot illetve segítséget nyújtva. A két félévnyi szakszemináriumi munka, és így a teljes képzés a diplomamunka elkészítésével zárul.

Milyen infrastruktúrát biztosítunk?

Hosszú évek után eljutottunk oda, hogy elsősorban a szakirányos hallgatók számára dedikált laboratóriumot berendezzünk. A gyakorlattal való szorosabb megismerkedést az SAP-val kötött együttműködési szerződés keretén belül az R/3 rendszer használata illetve a SAS legkorszerűbb adatraktár megoldásai biztosítják. Az IBM multimédia munkaállomások biztosítják a legkorszerűbb munkafeltételeket, a szakirányosok számára pedig a zavartalan hozzáférést. A tanszék lehetőséet ad a szakirányos hallgatók számára az elektronikus kommunikációra épülő virtuális világba történő bekapcsolódásra. Az infrastruktúra folyamatos fejlesztése napirenden van, a pályázati pénzek jelentős részét erre fordítjuk.

Mik a felvételi követelmények?

A szakirányra való felvételnek a szokásostól eltérő, különösebb előfeltétele nincs. Szükség van nyelvismeretre (elsősorban az angolra, mint szakmai nyelvre a szakirodalomfeldolgozás miatt) és azokra az általános alkalmazói ismeretekre :-) (szövegszerkesztés, táblázatkezelés, stb.), amelyeket minden hallgató korábban már elsajátított. Nincs szükség egyéb programozási ismeretekre!

Melyek a tanulmányi követelmények?

A szakirányon a tanulás alapvetően ambíció-vezérelt: A hallgatók sokszor személyre szabott feladatokat (és lehetőségeket) kapnak, melynek megoldásához minden segítséget (tudás, tanács, konzultáció, eszköz, stb.) biztosítunk, de a feladatokban való elmélyülés már a hallgatók dolga. A tantárgyi követelmények teljesítése általában folyamatos, gyakran projektszerű munkavégzést igényel, amit webes felülettel támogatott csoportmunka-szolgáltatással, e-learning alkalmazásokkal támogatunk.

Mit nyújt a szakirány a tanulmányok alatt?

Versenyképes tudás

A szakirány kialakításakor szem előtt tartottuk, hogy a jövendő munkaadók (közszolgálati szervezetek) igényeit is figyelembe vevő oktatási struktúrát állítsunk össze, mely segítségével versenyképes és hasznosítható tudást nyújtsunk hallgatóinknak. Az egyes tárgyakat az adott témában jártas, gyakorlati ismeretekkel rendelkező oktatók, gyakorló szakemberek tartják akiknek kiterjedt kutatási és publikációs tevékenysége biztosítja a gyorsan változó szakterületi ismeretanyag naprakész elérhetőségét, illetve személyes tapasztalataikkal képesek alátámasztani mondanivalójukat.

Szakirányunk tudatosan kicsi, ebből adódóan családias hangulató, mely lehetőséget ad az oktatók és hallgatók közötti személyes kapcsolatok elmélyítésére, személyre szabott segítség nyújtására. Az egyes tárgyak oktatását modern e-learning megoldásokkal támogatjuk, a napi oktatásban is innovatív módszereket bevezetve

A tárgyak részletes leírása az oktatási információk menüpontban található.

Ösztöndíjak

Munkalehetőségek

Mit nyújt a szakirány a tanulmányok végeztével?

Miközben a hagyományos közgazdász munkaterületeken telítődés tapasztalható, az előrejelzések és tapasztalatok szerint az gazdasági informatikai, illetve informatikai menedzsment ismeretekkel rendelkezők számára a mai munkahely-ínséges időben is stabil munkaerő-piaci kereslet mutatkozik, a tanszékkel szoros kapcsolatban álló szervezetek folyamatosan kínálnak állást a nálunk végzetteknek, az eddigi tapasztalatok szerint igen jó piaci kereseteket nyújtva. Kimondottan nagy a kereslet a megfelelő szakemberek iránt a közszolgálati szektorban, ahol nem csak kihívást jelentő feladatokat, hanem nem elhanyagolható szintű munkabérrel is jutalmaz

A tanszék lehetőséget ad Ph.D. tanulmányok végzésére is, természetesen azoknak, akik erre kvalifikálják magukat

Uzlinfo_&_kozszolg_szakirany_2007.pdf

« Vissza