Tájékoztató

Tájékoztató az Információmenedzsment főszakirányról

« Vissza

Mi a cél?

Az informatika, a rendszerek fejlesztése, alkalmazása, menedzselése az utóbbi néhány évben olyan sokrétű lett, olyannyira átszövi a mindennapi életet, hogy egy-egy szakma egyidejűleg már nem tud minden feladatot megoldani. Szükség van olyan szakemberekre, akik a felhasználók és a fejlesztők közötti híd szerepet töltik be. Szintén a az utóbbi évek gyakorlata bizonyítja azt is, hogy dinamikusan növekvő piaci kereslet van olyan menedzserekre, akik informatikai ismeretekkel is felvértezve, a nagy információrendszereket menedzselni képesek.

Az Információmenedzsment szakirány célkitűzése olyan ismereteket adni, amely a hallgatókat elsősorban információ menedzseri funkció betöltésére készíti fel. A szakirányt elvégzett hallgatók képesek lesznek az üzleti célok informatikai támogatására, illetve az informatika versenyképességet növelő szerepét átlátva segíteni egy szervezet működését. A szakirányon nagy hangsúlyt fektetünk mind az üzleti, menedzsment kihívások elemzésére, mind az informatikai támogatási lehetőségek bemutatására, valamint az üzleti és informatikai szemlélet egységes, integratív kezelésére.

Mit tanítunk?

Az országban az első Információmenedzsment szakirány – szemben az általános hiedelemmel – nem technikai irányultságú, nem számítástechnikát tanítunk. A fő figyelem az üzleti szervezetek informatikai támogatására irányul, ezért fontos szerepet kapnak a stratégia tervezési, szervezeti kérdések, az üzleti intelligencia, az elektronikus kereskedelem, az IT szolgáltatások menedzsmentje. Természetesen egy bizonyos szintig szükséges az alapvető módszertani háttér megvilágítása is, ezért áttekintést adunk a rendszerfejlesztés módszertanáról és gyakorlatáról is. Ennek keretében a szabványosnak tekintett módszertannal és CASE eszközökkel ismerkedhetnek meg hallgatóink. Az oktatásban egyre nagyobb szerepet kap az e-learning - interaktív multimédia, a hálózaton keresztüli oktatás, kommunikáció, webes csoportmunka.

A szakirány kötelező és a kapcsolódó választható tantárgyainak összefoglaló bemutatása

Milyen infrastruktúrát biztosítunk?

Hosszú évek után eljutottunk oda, hogy elsősorban a szakirányos hallgatók számára dedikált laboratóriumot berendezzünk. A gyakorlattal való szorosabb megismerkedést az SAP-val kötött együttműködési szerződés keretén belül az R/3 rendszer használata illetve a SAS legkorszerűbb adatraktár megoldásai biztosítják. Az IBM multimédia munkaállomások biztosítják a legkorszerűbb munkafeltételeket, a szakirányosok számára pedig a (szinte) korlátlan és zavartalan hozzáférést. A tanszék lehetőséget ad a szakirányos hallgatók számára az elektronikus kommunikációra épülő virtuális világba történő bekapcsolódásra. Az infrastruktúra folyamatos fejlesztése napirenden van, a pályázati pénzek jelentős részét erre fordítjuk.

Mik a felvételi követelmények?

A szakirányra való felvételnek a szokásostól eltérő, különösebb előfeltétele nincs. Szükség van nyelvismeretre (elsősorban az angolra, mint szakmai nyelvre a szakirodalomfeldolgozás miatt) és azokra az általános alkalmazói ismeretekre :-) (szövegszerkesztés, táblázatkezelés, stb.), amelyeket minden hallgató korábban már elsajátított. Nincs szükség egyéb programozási ismeretekre!

Melyek a tanulmányi követelmények?

A szakirányon a tanulás alapvetően ambíció-vezérelt: A hallgatók személyre szóló feladatokat kapnak, a munkához minden feltételt (tudást, tanácsot, konzultációt, eszközt, stb.) biztosítunk, de önállóan és kreatívan kell dolgozni. A tantárgyi követelmények teljesítése általában folyamatos, gyakran projektszerű munkavégzést igényel, amit webes felülettel támogatott csoportmunka-szolgáltatással, e-learning alkalmazásokkal támogatunk.

Mit nyújt a szakirány a tanulmányok alatt?

Versenyképes tudás

A főszakirány 2003-tól teljesen megújult tartalommal várja a hallgatókat, igazodva a piac által jelzett igényekhez: a klasszikusnak számító vezetői információrendszerek, az ERP rendszerek, a rendszerfejlesztés témái mellett a korszerű üzleti intelligencia, a tudásmenedzsment, az IT szolgáltatásmenedzsment és az informatikai audit innovatív területei is nagy hangsúlyt kapnak. Az Információmenedzsment főszakirány tárgyait a témákban jártas, nagy gyakorlati tapasztalatot szerzett szakemberek oktatják, akiknek kiterjedt kutatási és publikációs tevékenysége biztosítja a gyorsan változó szakterületi ismeretanyag naprakész elérhetőségét.

Mivel a szakirány kicsi, 30-40 főre méretezett, családias jellegű, lehetőséget ad a személyre szabott szolgáltatásra, a rugalmasságra, a közvetlen segítségre. A 2004/2005-ös tanévtől mindezt segíti, hogy a hallgatók közvetlenül egy szakirányfelelős kollégához fordulhatnak majd kéréseikkel, igényeikkel, problémáikkal (szakmai segítségnyújtás, számonkérés, kritika, stb.). Szintén a 2004/2005-ös tanévtől valamennyi szakirányos tárgy oktatását e-learning rendszerekkel fogunk támogatni, a napi oktatásban is innovatív módszereket bevezetve.

A tárgyak részletes leírása az oktatási információk menüpontban található.

A főszakirányt jól hasznosítható ismeretekkel lehet kiegészíteni az Informatikai intézet által kínált mellékszakirányokkal, tantárgycsoporttal, illetve választható tárgyakkal. (Az internet technológia mellékszakirány leírása: http://www.bkae.hu/intmsz, a Kommunikáció mellékszakirány, E-business tantárgycsoport: http://www.bkae.hu/ebk/tanterv_html.htm, http://www.bkae.hu/ebk/head.html).

Ösztöndíjak

Munkalehetőségek

Az arra alkalmas hallgatók partner vállalatainknál (pl. Stratis, HP) lehetőséget kapnak folyamatos (félállású, és ehhez képest nagyon jól fizetett) munkavégzésre, amiből – kölcsönös szimpátia alapján – végzés után munkaszerződés is lehet. A gyakornokoskodás kedvelt forma, mindkét fél részére viszonylag kockázatmentes.

Mit nyújt a szakirány a tanulmányok végeztével?

Miközben a hagyományos közgazdász munkaterületeken telítődés tapasztalható, az előrejelzések és tapasztalatok szerint az informatikai manager ismeretekkel rendelkezők számára a mai munkahely-ínséges időben is stabil munkaerő-piaci kereslet mutatkozik, a tanszékkel szoros kapcsolatban álló cégek folyamatosan kínálnak állást a nálunk végzetteknek, az eddigi tapasztalatok szerint igen jó piaci kereseteket nyújtva.

Végzőseinek közül sokan dolgozni menedzsment vagy informatikai tanácsadóként, szervezetfejlesztőként, informatikai projektek vezetőjeként, nem informatikai szakterületek vezetőjeként (pl. kontrolling, logisztika, stb.), informatikai vezetőként, vagy akár önálló vállalkozást folytatóként itthon és külföldön egyaránt.

A tanszék lehetőséget ad Ph.D. tanulmányok végzésére is, természetesen azoknak, akik erre kvalifikálják magukat.

« Vissza